Teemu Laurellin tiramisu

Reseptiyhteistyö: keittiömestari Teemu Laurell

Teemu Laurellin tiramisu

Teemu Laurellin tiramisu

Reseptiyhteistyö keittiömestari Teemu Laurell

Teemu Laurellin tiramisu

Tiramisu on Teemun mukaan ”jälkiruokien mersu”. Eli hyppää kyytiin, et kadu. Varma ja herkullinen jälkiruoka, joka sopii italialaisen illallisen päätökseksi.

4 Henkilölle
30 min
00 arvostelua

Ainekset4 n. 4 annosta

Pohja

15 kpl
Lady finger eli Savoyard keksejä
1 ½ dl
kylmää, vahvaa kahvia

Täyte

4 dl
200 g
1 dl
sokeria
1 rkl
vaniljasokeria

Pinnalle

kaakaojauhetta

Ohje

  1. Vatkaa kerma pehmeäksi vaahdoksi.
  2. Sekoita tuorejuustoon sokeri ja vaniljasokeri sekä viimeisenä kermavaahto.
  3. Levitä puolet täytteestä kostutetulle pohjalle. Nosta toinen levy päälle. Kostuta ja lusikoi päälle loppu täyte.
  4. Peitä varovasti foliolla tai kelmulla. Anna vetäytyä jääkaapissa vähintään 5 tuntia tai mieluiten seuraavaan päivään.
  5. Sihtaa pinnalle runsaasti kaakaojauhetta juuri ennen tarjoilua.
Tämä on yhteistyökumppanin tekemä resepti. Valio Koekeittiö ei ole testannut reseptiä, eikä Valio voi siksi taata reseptin toimivuutta.
Reseptiyhteistyö

Etkö löytänyt sopivaa?

Hae parhaat reseptit onnistuvaan kotikokkaukseen kattavasta reseptihausta. Löydä reseptit erilaisiin ruokavalioihin, ajankohtaisiin sesonkeihin, satokauden raaka-aineisiin, ruoanlaittoon ja leivontaan.