8/20/2014

Laktoosittomien maitotuotteiden vienti Suomesta Venäjälle sallitaan

Venäjä ilmoitti myöhään iltapäivällä 20.8.2014 sallivansa laktoosittomien maitotuotteiden viennin EU-maista Venäjälle. Valion laktoosittomat tuotteet ovat olleet suosittuja Venäjällä ja kasvava tuoteryhmä. Laktoosittomat tuoremaitotuotteet ovat tuoneet noin kymmenen prosenttia Valion Venäjän-viennin määrästä.

- Venäjällä on suuri määrä laktoosi-intolerantteja kuluttajia, jotka ovat löytäneet Valion laadukkaat laktoosittomat tuotteet ja pystyvät niiden ansiosta nauttimaan raikkaan makuisista tuoreista maitotuotteista. Valio on iloinen voidessaan taas palvella venäläisiä kuluttajia, iloitsee Valion Venäjän liiketoimintaa johtava Mika Koskinen.

Laktoosi-intoleranssista kärsivien ihmisten määrä vaihtelee eri puolilla Venäjää, mutta arviolta heitä voi olla jopa 60 miljoonaa.

- Valio alkaa viedä Venäjälle tuotteita niin pian kuin mahdollista. Ensimmäisenä vientiin saadaan lähes välittömästi laktoositonta maitojuomaa ja jogurttia, muiden tuotteiden osalta tuoteportfolio täsmentyy, toteaa johtaja Mika Koskinen.

- Venäjän päätös sallia laktoosittomien maitotuotteiden tuonti on erittäin tärkeä päätös nimenomaan tuoretuotteiden näkökulmasta, kertoo tuoretuoteliiketoiminnasta vastaava johtaja Tiina Mattila-Sandholm Valiosta.

Valio tutkii laktoosittomien tuotteiden tuontiluvan mahdollisen vaikutuksen yhtiössä käynnissä oleviin henkilöstön sopeuttamistoimenpiteisiin.