Valio Akatemia®

Lasten ja nuorten liikunnan tukena

Tule mukaan tekemään tavoitteista ja unelmista totta! Valio Akatemia® tukee lasten ja nuorten liikuntaharrastuksia ja hyvinvointia jakamalla stipendejä ja edistämällä terveellisiä elämäntapoja. Valio Akatemia® 2017 stipendiaatit on valittu.

Katso stipendiaatit tästä

Mikä on Valio Akatemia®?

Valio Akatemia® auttaa tekemään lasten ja nuorten liikuntaan ja hyvinvointiin liittyvistä unelmista totta jakamalla raha-, ravitsemus, tuote- ja tapahtumastipendejä. Keväällä 2013 perustettu ohjelma tarjoaa yhdessä ohjelman esikuvien kanssa konkreettisia, arkisia elämyksiä liikuntaan ja hyvinvointiin, kertoo tarinoita oikeasta elämästä ja toimii sillanrakentajana sukupolvelta toiselle.

Usein kysytyt kysymykset Valio Akatemia® ohjelmasta ›

Valio Akatemia® on juuri sinulle!

Stipendiä voivat hakea kaikki alle 18-vuotiaat liikunnasta innostuneet yksilöurheilijat, joukkueet ja koululaiset ympäri Suomen. Tahdomme auttaa stipendinsaajia harrastuksissa aidosti eteenpäin. Motivaatio, tekemisen meininki, yhteisöllisyys ja ravitsemuksellinen näkökulma merkitsevät. Silloin Valio Akatemia® voi tukea juuri sinua!

Lue, miten lapset ja nuoret ovat käyttäneet stipendejä tänä vuonna ›

Valio Akatemia® stipendiaatit 2017

Yksilöurheilijat
  • Aaro Aho
  • Aaro Ahlgren
  • Andreas Alamommo
  • Elina Arike
  • Sami Baiche
  • Oumar Balde
  • Kristian Boström
  • Ronny Brännkärr
  • Josefiina Böök
  • Mikko Eerola
  • Lotta Eerola
  • Cecilia Ek
  • Jenni Flinck
  • Joona Forsgren
  • Wilma Forsblom
  • Nelli Gustavsson
  • Inka Gonzales
  • Ida Haapala
  • Paavo Hakkarainen
  • Iida Haukilahti
  • Pessi Haverinen
  • Henri Heikkinen
  • Tiia Anniina Heikkinen
  • Lotta Heiskanen
  • Johanna Helin
  • Joonas Helin
  • Olivia Hentunen
  • Kasper Hickman
  • Milla Hilden
  • Lauri Hiltunen
  • Laura Holmberg
  • Hanna Hänninen
  • Tuomas Hänninen
  • Lenni Hämäläinen
  • Henna Hökkä
  • Camilla Iilomo
  • Kaapo Issakainen
  • Kerttu Janhunen
  • Iida Jokelainen
  • Jasse Jukarainen
  • Olli Jussi
  • Atte Juuri-Oja
  • Eetu Jyrkiäinen
  • Casper Jälkö
  • Lucas Jälkö
  • Eetu Järvinen
  • Joni Järvinen
  • Joanna Kaasalainen
  • Robin Kallioniemi
  • Riina Kangas
  • Noora Karjalainen
  • Minea Karp
  • Vilma Karsten
  • Taija Kaukoranta
  • Marcus Kavaleff
  • Ville Keränen
  • Nader Khalili
  • Justus Kilpi
  • Jere Kirkanen
  • Iina Kivilahti
  • Henna Kohvakka
  • Julia Koivisto
  • Pinja Koivisto
  • Ronja Koivisto
  • Salomon Koivisto
  • Eerika Konu
  • Neea Elisabet Amanda Koponen
  • Heljä Korkkinen
  • Milla Koski-Vähälä
  • Kira Kruuti
  • Joonatan Kullberg
  • Björn Kulovuori
  • Sera Kuronen
  • Marcus Kytölä
  • Vilhelmiina Kärki
  • Abam Laasala
  • Axel Laasala
  • Jesse Laasala
  • Saana Lahdelma
  • Miika Latvala
  • Isabella Laverty
  • Niklas Laverty
  • Aino Lehmusaho
  • Markus Leikkola
  • Mea Lemmetty
  • Petteri Lepola
  • Martta Liikanen
  • Eveliina Liljestrand
  • Viveca Lindfors
  • Lenni Loukkola
  • Alissa Lumme
  • Tuomas Luokkanen
  • Eveliina Luoma
  • Tuukka Lupsakko
  • Emmi Lämsä
  • Lenni Länsipää
  • Jonne Länsipää
  • Matias Maijala
  • Elina Malm
  • Atte Manner
  • Helmi Mannila
  • Lauri Marekwia
  • Alina Markkula
  • Heikki Marin
  • Antti-Pekka Massinen
  • Wiljam Mattila
  • Iina Mikkanen
  • Annika Moilanen
  • Anton Monnberg
  • Ida Montin
  • Pinja Murto
  • Iida Mäenpää
  • Roosa Mähönen
  • Luukas Mäkelä
  • Joel Mäntynen
  • Aleksi Nevakivi
  • Katariina Nissinen
  • Miro Nummijärvi
  • Pinja Nurmi
  • Ada Nysten
  • Jere Oikarainen
  • Akseli Ollila
  • Tuomas Ollila
  • Samuel Onnela
  • Aino-Kaisa Paatos
  • Roope Paatos
  • Jose Partanen
  • Sofia Peltola
  • Matleena Perkkiö
  • Julia Pihkanen
  • Henna Pirinen
  • Venla Pirinen
  • Eliel Pohjolainen
  • Antti Pränni
  • Lauri Pulkkinen
  • Emilia Puonti
  • Siiri Puranen
  • Kerttu Puranen
  • Inka Puumalainen
  • Jesse Pääkkönen
  • Viivi Raatikainen
  • Lotta Rahkola
  • Sonja Remes
  • Iina Rissanen
  • Nea Roiha
  • Niko Roiha
  • Ella Rosqvist
  • Roope Rusi
  • Arsi Ruuskanen
  • Silja Rönkä
  • Markus Saaranen
  • Casper Salin
  • Aaro Salonen
  • Daniel Salmivuori
  • Miikka Salonen
  • Miska Salonen
  • Timi Salonen
  • Fanny Samppa
  • Helmi Sarpola
  • Lasse Schulz
  • Veeti Seppälä
  • Aaron Sievinen
  • Johanna Sirviö
  • Neena Sore
  • Rasmus Sorila
  • Rasmus Suhola
  • Olli-Oskari Suonmaa
  • Iida Särkkä
  • Justus Talvitie
  • Jennika Teiskonen
  • Terhi Tiihonen
  • Minea Tiitto
  • Nea Tilli
  • Altti Timonen
  • Erika Tuomikoski
  • Niklas Tuovinen
  • Riina Turpeinen
  • Antti Tuuri
  • Pinja Uitto
  • Sinna Varjonen
  • Venni Varjonen
  • Aleksi Veckman
  • Ella Vihanto
  • Anni Virta
  • Saku Virtanen
  • Iiris Voutilainen
  • Elias Vuollet
  • Vilhelm Vähäsilta
  • Elsa Walden
  • Joona Yli-Kiikka
  • Marika Ylihärsilä
  • Tuomas Yliniemi
  • Kristina Åberg
Joukkueet
  • Cetus, Pinkit
  • DSC Oulu, Eetu Lämsä ja Emilia Prykäri
  • FB Factor, B-tytöt
  • FoPS Juniorit Ry, E06
  • GrIFK Salibandy ry., 02 Edustus
  • Hatsina, 03-pojat
  • HaU Huskit, G-juniorit
  • Helsingin Icehearts, Siltamäki 03-04
  • Helsingin luistelijat, jäätanssipari Monica Lindfors / Juho Pirinen
  • Hietsu Beach Volley, Koivisto/Rautiainen
  • Hyvinkään Falcons, U13
  • Hyvinkään Tahko, F-tytöt
  • Iisalmen Peli-karhut juniorit ry, D-1
  • Inline Hockey Finland ry, U19 tyttöjen maajoukkue
  • JJK, A-juniorit
  • Joensuun voimistelu ja liikunta, JVC Red Illusion
  • Johannes Jänkälä ja Moona-Maria Kinnunen
  • Järvenpään Taitoluistelijat, Team Ice Mist
  • Kaavin Kaiku -02
  • Kauhajoen Karhu, Karhubasket -04
  • Keski-Palokan koulu, joustava liikuntaluokka
  • Kiekko-Vantaa Juniorit C
  • Kiimingin Kiekko-Pojat ry, Special Hockey KKP
  • Kiuruveden Luomu-Wolley ry, C-pojat
  • Korian koulun 5a
  • Korian Ponsi, E-tytöt
  • Kouvolan Hiihtoseura, Valio-ryhmä
  • KTP 06
  • Kuhmolaisen tanssin ystävät, Kristallitytöt
  • Kuopion Tanssistudion baletti VIII-ryhmä
  • KYIF Kyrkslätts Idrottsförening, C-tytöt -02
  • Lassi Kokkonen & Saaga Bruun
  • Losb/Vss, FBT Harju
  • Luvian Kiekko-82, Ringettekoulu, B-nuoret, kesäleiri
  • M-Team Salibandy, C1 pojat
  • Maaningan Mahti, Nuorisovalmennusryhmä yleisurheilu
  • Muhoksen Voitto, Team Wrestling MuVo
  • Nuorisoseura Motora ry, Kipakat
  • O2-Jyväskylä, 05/06 musta
  • Oulun luistelukerho, Tähtitytöt
  • Porvoon salibandyseura ry, F2-pojat
  • Porvoon Taitoluistelijat, Ad Astra
  • Rovaniemen Taitoluistelijat, Little Stars
  • Rovaniemen Taitoluistelijat, Silver Stars
  • Saimaan Muodostelmaluistelijat, Ice Illusions
  • SB Heinola, B-tytöt
  • SB Heinola, pojat 2002
  • Siilinjärvenponnistus Ry, Mäkihyppyjaosto
  • Siiri Luoma ja Jaakko Kuusisto
  • Skating team Raisio
  • Sydänlapset ja aikuiset ry, Päijät/Hämeen alueosasto
  • Tapiolan Honka, pyörätuolikoripallo joukkue
  • Tolkis Bollklubb, 2004
  • Turun Cheerleading seura Smash, TCS Tigers
  • Woman Volley ry, B -tytöt
  • Ähtärin Urheilijat, lentopallo B-tytöt
Ravitsemusstipendit
  • Jere Helminen
  • Annamari Kammonen
  • Milla Laiteenmäki
  • Leo Matinheikki
  • Ville Muhonen
  • Aleksandra Avgusta Josephine Niiranen
  • Perttu Reponen
  • Karri Stevander
  • Miska Wahlroos
  • Alastaron Urheilijat, Hiihtojaosto
  • Asikkalan taidoseuran juniorit
  • Espoon Taitoluisteluklubi, Blue Arrows
  • Espoon Telinetaiturit, Exotic
  • GrIFK, P07
  • Helsingin Luistelijat Ry, Starlights
  • Hyvinkään Falcons, U15
  • Kalliosuon Sisu, E1-pojat
  • Korian ponsi, C-tytöt, lentopallo
  • Käpylän Pallo, Tytöt 01-02
  • Lapinlahden Pallo-95, E11
  • Olarin Voimistelijat, Team Atomit
  • Rovaniemen Kiekko ry, D1
  • SB Vantaa, Timantit
  • Turun Jyry, Flex Kids
  • Turun Urheiluliitto, Team Zeolit
  • Uimahyppyseura Tiirat, NEM-ryhmä
  • Viipurin Reipas, Stelle
  • West Coast Vikings Cheerleaders, Iron
  • Ylihärmän Pesis-Junkkarit ry., C01-tytöt

Vastaa kyselyyn!

Auta meitä kehittämään Valio.fi-verkkopalvelua vastaamalla lyhyeen kyselyyn.

Osallistu Ei kiitos

Energiatarpeesi