Valio Akatemia®

Lasten ja nuorten liikunnan tukena

Tule mukaan tekemään tavoitteista ja unelmista totta! Valio Akatemia® tukee lasten ja nuorten liikuntaharrastuksia ja hyvinvointia jakamalla stipendejä ja edistämällä terveellisiä elämäntapoja. Valio Akatemia® 2018 stipendiaatit on valittu.

Katso stipendiaatit tästä

Mikä on Valio Akatemia®?

Valio Akatemia® auttaa tekemään lasten ja nuorten liikuntaan ja hyvinvointiin liittyvistä unelmista totta jakamalla raha-, ravitsemus, tuote- ja tapahtumastipendejä. Keväällä 2013 perustettu ohjelma tarjoaa yhdessä ohjelman esikuvien kanssa konkreettisia, arkisia elämyksiä liikuntaan ja hyvinvointiin, kertoo tarinoita oikeasta elämästä ja toimii sillanrakentajana sukupolvelta toiselle.

Usein kysytyt kysymykset Valio Akatemia® ohjelmasta ›

Valio Akatemia® on juuri sinulle!

Stipendiä voivat hakea kaikki alle 18-vuotiaat liikunnasta innostuneet yksilöurheilijat, joukkueet ja koululaiset ympäri Suomen. Tahdomme auttaa stipendinsaajia harrastuksissa aidosti eteenpäin. Motivaatio, tekemisen meininki, yhteisöllisyys ja ravitsemuksellinen näkökulma merkitsevät. Silloin Valio Akatemia® voi tukea juuri sinua!

Lue, miten lapset ja nuoret ovat käyttäneet stipendejä vuonna 2015 ›

Valio Akatemia® stipendiaatit 2018

Ravitsemusstipendit
  • Haukiputaan Heitto, Salibandy pojat 06
  • Heinolan Taitoluistelijat ry, kilparyhmät K1 ja K2
  • Helsingin Taitoluisteluklubi ry, Finettes
  • Hyvinkään Uimaseura, IKM/NSM 1a ja 2a
  • Ilves, C15
  • Kartanon koulu
  • Klubi-36, 06-07
  • Kuopion Reippaan Voimistelijat, Alien
  • Lahjan Tytöt, Team Avena
  • Mynämäen Pallo -53, T0304
  • Olarin voimistelijat, Atomit 04
  • Rovaniemen Palloseura, pojat 2007
  • Tapiolan Voimistelijat, Kaste
  • Uplakers taitoluistelu, Shiny Lakers
  • Dahl Emil
  • Haapakoski Jemilia
  • Häkkilä Rudi
  • Kataja Riikka
  • Laakkonen Johanna
  • Moilanen María
  • Rautiainen Hannele
  • Reinholm Gia
  • Rissanen Miika
  • Rissanen Pinja
  • Saarinen Niko
  • Uro Noora
  • Viinamäki Jaakko ja Tolvanen Tuuli
Yksilöurheilijat
  • Ahvenainen Akseli
  • Aikioniemi Joakim
  • Anttila Veera
  • Ehrs Jakob
  • Elo Olli
  • Erholtz Niklas
  • Finnström Jakob
  • Hakala Miro
  • Hakkarainen Santeri
  • Halttunen Sanni
  • Happonen Herman
  • Hartikainen Mona
  • Hasu Pekka
  • Havinen Eveliina
  • Heikkinen Petra
  • Hiltunen Iina
  • Hiltunen Jenna
  • Hohti Hilpi
  • Holopainen Valtteri
  • Huotari Essi
  • Hyvärinen Ella
  • Hyvönen Niklas
  • Hämäläinen Elias
  • Hänninen Mirko
  • Hänninen Saga
  • Höst Mikael
  • Ignatyeva Angelina
  • Immonen Jenni
  • Jalamo Jon
  • Jormalainen Olli
  • Joronen Sameli
  • Joutsimies Rasmus
  • Juntunen Eemil
  • Jyrkinen Janna
  • Kaijansinkko Siiri
  • Kainulainen Juulia
  • Kallio Juho
  • Kallio Tino
  • Kantelinen Samir
  • Karhumaa Wille
  • Karjalainen Joona
  • Karjalainen Kaarle
  • Karjalainen Mikaela
  • Karlsson Neo
  • Karlsson Niki
  • Katainen Veikka
  • Kautonen Valtteri
  • Kela Veeti
  • Kervinen Leevi
  • Kettunen Eetu
  • Killinen Sara
  • Kivimäki Maisa
  • Klemetti Emilia
  • Koivisto Mikael
  • Kokk Toivo
  • Konsteri Peppi
  • Konttila Akseli
  • Korkealaakso Moona
  • Koskiaho Santtu
  • Kotinurmi Pinja
  • Kukkola Veeti
  • Kukkula Leevi
  • Kukonlehto Fanny
  • Kulp Erik
  • Kuokkanen Hilkka
  • Kuoppala Juuso
  • Kuronen Oona
  • Kuusisto Eelis
  • Kyei Akwasi
  • Kähärä Jasmin
  • Kähärä Jessica
  • Laaksonen Nuutti
  • Lahdenperä Melina
  • Lappalainen Nella
  • Lappi Heikki
  • Lappi Juho
  • Lehmusaho Atte
  • Lehto Tomi
  • Lehtomäki Hanna
  • Leppälä Samu
  • Lerto Joona
  • Lindvall Minttu
  • Liukkonen Tilda
  • Läderberg Venla
  • Läderberg Vilja
  • Lähteenmäki Tia
  • Länsipää Onni
  • Mansner Jesper
  • Matinheikki Leo
  • Meriläinen Casper
  • Metsärinta Anton
  • Mikkilä Osku
  • Mourujärvi Roosa
  • Mäkelä Miressa
  • Mäkinen Akseli
  • Niemelä Roni
  • Nissi Kim
  • Nurkkala Olivia
  • Nurmesniemi Henrik
  • Oikkonen Sanni
  • Ojala Emilia
  • Olkkonen Tiia
  • Ollila Maximiliam
  • Paakkonen Sara, Nella ja Jere
  • Palovaara Eetu
  • Parkkinen Sini
  • Partanen Teemu
  • Paukku Tiisa
  • Peltola Veikko
  • Peltola Venla
  • Peltonen Minja
  • Penttilä Lilli
  • Penttilä Oona-Emilia
  • Perkkiö Emil
  • Petramaa Samu
  • Pesola Nikke
  • Pesola Saimi
  • Pirinen Pauliina
  • Pirkkalainen Milla
  • Pirkola Veera
  • Pohjamo Neea
  • Ponto Minttu
  • Puisto Katri
  • Pulkkinen Lasse
  • Puruskainen Pinja
  • Pyykkö Miska
  • Pyykönen Iida
  • Qvick Milla
  • Rahkola Malla
  • Rainio Onni
  • Raivio Sampo-Tapio
  • Rajala Vivian
  • Rantahalvari Leo
  • Rantala Jasmiina
  • Rissanen Roni-Ville
  • Ruija Sofia
  • Ruokangas Onni
  • Ruuska Martta
  • Ruusu Elias
  • Räsänen Manta
  • Rönkä Martti
  • Salmela Pinja
  • Salo Linnea
  • Salonen Seeti
  • Sandvik Viljam
  • Sanso Phillip
  • Savola Esa
  • Seppänen Elina
  • Simola Josefina
  • Soltani Hassan
  • Stenberg Pinja
  • Strandman Akseli
  • Sundsten Kevin
  • Sundström Meri
  • Sundström Peppi
  • Sundström Verneri
  • Suni Juho
  • Suolahti Jani
  • Suvisalmi Aada-Sofia
  • Tahvanainen Siiri
  • Taimi Eveliina
  • Taipale Aapo
  • Tamminen Kristian
  • Tarkiainen Jermu
  • Taskinen Noora
  • Taulavuori Venla
  • Terävä Ronja
  • Tikkinen Emmakaisa
  • Tikkinen Eveliina
  • Tujunen Aada
  • Tulkki Emmaliina
  • Tuomela Antti
  • Turtiainen Arttu
  • Wahlsten Juho
  • Wahlsten Niko
  • Vainio Mia
  • Valikainen Eelis
  • Vauhkonen Albert Erik Aleksanteri
  • Venäläinen Eetu
  • Westerlund Sofie
  • Viitanen Vellamo
  • Vilén Elias
  • Vilén Topias
  • Villi Vilma
  • Virkkunen Arttu
  • Vähäsöyrinki Valtteri
  • Välimäki Veikka
  • Vääräkoski Sara
  • Ylipelkonen Tuomas
  • Ylipieti Verneri
  • Ylönen Eero
Joukkueet ja koulut
  • AN-Biathlon team
  • Botafogo Ry, Markus Kinnunen & Saana Pellinen
  • Danceline, Miko Luttinen ja Hanna Pörsti
  • Eräviikingit, P09 Black
  • Esbo Bollklubb (EBK), tytöt 2003
  • Grankulla IFK, P05
  • Hankasalmen Hanka salibandy, C1 pojat
  • Helsingin Kojootit Kojo ry
  • Hirvihaaran koulu
  • Hontai judo
  • Hämeenlinna Cheer Team ry, Spirit Bombs
  • Hämeenlinnan jalkapalloseura ry, T05 sinivalkoinen
  • Hämeenlinnan Paukku ry, F-pojat
  • Iisalmen Taitoluistelijat ry
  • Ilves P05 jalkapallo
  • Ilves ry, ringette C-juniorit
  • Jalasjärven Jalas, B-tytöt/Marcon Enkelit
  • Joensuun Kataja, Muodostelmaluistelu, Les Visions
  • Jyväskylän Komeetat ry, 04-joukkue
  • Jyvässeudun kelkkajääkiekkojoukkue
  • Järvenpään Taitoluistelijat ry, Team Ice Effect
  • Kajaanin Pallokerhon, F/E-tytöt
  • Kampparit P15 musta
  • Kangasniemen Palloilijat, D-ringette
  • Karhulan Katajaiset, Nuoriso- ja junnuvalmennusryhmät
  • Keravan Naisvoimistelijat, Liana
  • Kiteen Jääsudet E05
  • Kouvolan hiihtoseura, Ampparikerho
  • Kouvolan Sudet SB B-pojat
  • Kuopion Luisteluseura, Ice Energy
  • Kuortaneen Lentopallo ry
  • Lahden taitoluistelijat, Team Soleil
  • Lahjan Tytöt ja Turun Urheiluliitto, Verla
  • Lakeuden Paini
  • LCS Panthers
  • Lehmon koulu
  • Lounais-Suomen syöpäyhdistys, Lapsisyöpäpotilasperheidenkerho Sykerö
  • Lukkarin koulu, Kittilä
  • Meri-Lapin Taitoluistelijat (Kemin Lämärit ry), Ice Breakers ja Snowflakes
  • Mertalan koulu 9A
  • Nibacos, D-tytöt 05-06
  • ONMKY C-juniorit White
  • Orimattilan Jymy, B-tytöt
  • Oulun Floorball Club ry, D2-05
  • Oulun Naisvoimistelijat ry, Valeria
  • Partiolippukunta Hyryn Korpisudet
  • Perhon Kiri juniorit
  • Pielaveden Sampo, A-pojat
  • Pirttikylän koulu
  • Pälkäneen luja-Lukko, minitytöt
  • Raision urheilijat (uintijaosto) 1-ryhmä
  • Salibandy Club Classic, Classic Akatemia/A- ja B-juniorit
  • Salibandy Club Urbans ry, B-pojat
  • Salon Viesti, ED-pojat
  • SB Welhot B Akatemia
  • Seals Basket ry
  • Seinäjoen Amerikkalaisen Jalkapallon Seura r.y., Crocodiles U15 SM-sarja joukkue
  • Siilin ratsastajat, Siilinjärven vikeltäjät
  • Sotkamon Jymy, D04-pojat
  • Special Hockey Kangasala
  • Suonenjoen Kiekko-Karhut ry, Ringette D-juniorit
  • Sykki ry, B-pojat 03-04
  • Syventävät nykytanssi (Sievin tanssijat)
  • TCS Smash. Falcons
  • Toholammin Urheilijat, Toholammin Sulkapalloilijat
  • Uuraisten urheilujat/salibandy, junnusähly
  • Valepa ry, B-pojat
  • Vehkalahden Veikot, nuoret suunnistajat
  • Vilniemen koulu
  • Virkkalan Tarmo ry
  • Voimisteluseura Bounce Espoo, BounCe Team

Vastaa kyselyyn!

Auta meitä kehittämään Valio.fi-verkkopalvelua vastaamalla lyhyeen kyselyyn.

Osallistu Ei kiitos

Energiatarpeesi