Hollannin Rotterdamissa 16-vuotias poika laittaa elintarvikkeita kotinsa lähellä sijaitsevan supermarketin hyllyille. “Muistan jo silloin pohtineeni, miten kulutustuotteita kehitetään”, Dennis van der Veer kertoo. Kaksikymmentä vuotta myöhemmin hän on muuttanut Suomeen ja vauhdittaa ruokainnovaatioita Valion b-to-b-asiakaskehityksen päällikkönä. Dennis on päivittäin tekemisissä eri maissa, kulttuureissa ja aikavyöhykkeillä olevien Valion teollisuusasiakkaiden kanssa – ja nauttii siitä.
Työskentelin ennen Valiota suuressa panimossa, joka vie olutta ja energiajuomia maailmalle. Koronan iskiessä aloin miettimään tulevaisuuttani uudelleen. Tavoitteenani oli tulla johtajaksi jonain päivänä, ja se ei ollut aiemmassa työpaikassani mahdollista, sillä työkielenä oli pitkälti suomi. Sitten minulle tarjottiin paikkaa juomien ja lisensoinnin parista Valiolla. Nyt pääsen seuraamaan läheltä, miten ruokaa ja muita kuluttajatuotteita jalostetaan – mikä on ollut intohimoni aina supermarketissa työskentelystä asti.
Asiakkainamme olevien elintarvikeyhtiöiden näkökulmasta olemme myyjien sijaan ennemminkin konsultteja. Kuluttajamyynnissä kyse on pääosin brändistä ja mausta. Tässä työssä puolestaan pääsee puhumaan lukuisien eri asiakkaiden kanssa esimerkiksi siitä, kuinka ruoka-alalla toimivat asiakkaamme käyttävät erikoismaitojauheitamme omien tuotteidensa valmistukseen. Lopputuloksina voi syntyä lukemattomia eri innovaatioita. Siksi kannustan ruoka-alan toimijoita uteliaisuuteen.
Erikoismaitojauheita myydään pääasiassa kansainvälisille teollisuusasiakkaille moniin eri käyttötarkoituksiin kuten proteiinipitoisten maitotuotteiden valmistukseen aktiivitreenaajille tai suklaan ja makeisien sekä vauvanruoan valmistusta varten. Löydämme erikoismaitojauheille jatkuvasti uusia käyttötarkoituksia sitä mukaa, kun asiakkaamme hyödyntävät niitä omissa tuotteissaan. Maitojauhe on vähän kuin suola: sitä on kaikkialla.
Harva tietää, että 80 % maailman aikuisväestöstä on laktoosi-intolerantteja. Laktoosittoman maitojauheen ansiosta yhä useammat pääsevät nauttimaan erilaisista tuotteista. Viimeisimpänä jauheita on kokeiltu lemmikkien ruoantuotannossa. Siellä laktoosi-intoleranssi ja laktoosittomat ainesosat ovat nousseet suureksi puheenaiheeksi, sillä myös eläimet voivat olla laktoosi-intolerantteja. Nyt markkinoilla on laktoositonta murkinaa myös lemmikeille.
Vastaan Valiolla asiakaskehityksestä: johtamani tiimi on uudehko ja sen jäsenillä on kaikilla omat asiakkuutensa. Asiakaskuntamme on hyvin moninainen, joten työskentelemme kaikkien asiakkuuksien kanssa hieman eri tavoin. Ennen suuntasimme aina yrityksen ostajan puheille, mutta nykyään keskustelu voi alkaa esimerkiksi tutkimus- tai markkinointiosaston henkilön kanssa. Keskeisin tavoitteemme on lisätä tietoisuutta erikoismaitojauheista, määritellä kehittämämme liiketoiminnan reunaehtoja ja kasvattaa liiketoimintaa entisestään. Johtamisessa minulle on tärkeää tiimiläisteni tukeminen, jotta he voivat saavuttaa tavoitteensa. Haluan antaa heille mahdollisimman paljon vapautta työhön.
Minulle on tärkeää tietää, että Valio maksaa tuottonsa 365 päivää vuodessa lähestulkoon kellon ympäri työskenteleville Valion omistajille eli maitotilallisille. En tajunnut ennen Valiolle tuloa, kuinka paljon Valiolla ponnistellaan, jotta meillä olisi kotimaista ruoantuotantoa, ja että maitoa tuotetaan Suomessa aivan pohjoisinta Lappia myöten. Tällaiset asiat tuovat merkityksellisyyttä työhön.
Dennis van der Veer