Valio mansikkakeitto sokeroimaton
Valio sokeroimattomat marjakeitot ovat hyvin kevyitä (vain 8-10 kcal/100g), mutta erittäin raikkaita ja hyvänmakuisia tuotteita. Sokeroimaton Valio mansikkakeitto on valmistettu aidoista mansikoista sekä mehutiivisteestä. Se on makeutettu aspartaamilla sekä asesulfaami K:lla. Sokeroimattomien Valio marjakeittojen makuvalikoimaan kuuluu mansikkakeiton lisäksi viisi muuta raikasta vaihtoehtoa. Valio marjakeitot ovat käyttövalmiita ja helppoja välipaloja. Marjakeiton voi nauttia kylmänä tai lämmitetynä. Ne maistuvat sellaisenaan välipalana ja jälkiruokana tai esim. puuron kera tai pirtelön ainesosana.
Muut maut
Ainesosat
Vesi, pakastettu mansikka, rypäle- ja mansikkatäysmehutiiviste (mansikkaa 11%), sakeuttamisaineet (guarkumi, muunnettu tärkkelys) ,happamuudensäätöaine (sitruunahappo), säilöntäaine (kaliumsorbaatti), makeutusaineet (*aspartaami, asesulfaami K), punajuuriväri. *Sisältää fenyylialaniinin lähteen.
Säilytystiedot
Säilytettävä kylmässä, alle +8 c. Säilyy avattuna jääkaapissa noin viikon./ Förvaras kallt, under +8 c. Hållbar öppnad i kylskåp cirka en vecka.
Pakkausten hävittämistapa
Voidaan polttaa kotona hyvin palavan puun seassa
Valmistusmaa
Suomi
Valmistaja
Valio Oy, Helsingin mehutehdas
Ravintosisältö (100 g:ssa)
| Energiaa | 38 | kJ |
| Energiaa (kcal) | 9 | kcal |
| Proteiinia | 0 | g |
| Hiilihydraatteja | 2,2 | g |
| josta laktoosia | 0 | g |
| josta sokereita | 1 | g |
| Rasvaa | 0 | g |
| Tyydyttynyttä rasvaa | 0 | g |
| Ravintokuitua | 0 | g |
| Natriumia | 0 | g |
Ravitsemukselliset ominaisuudet
GMO-vapaa
homogenoimaton
kasvisruokavalioon (laktovegetaarinen)
kevyt
laktoositon
pastöroitu
rasvaton
ei lisättyä sokeria
sisältää luontaisesti sokereita
suolaton
Koostumustiedot (100 g:ssa)
| Suolapitoisuus | 0 % |
Viitteellinen päiväsaanti
Lasissa (2 dl)
% aikuisen viitteellisestä päiväsaannista (GDA). Perustana 2 000 kcal ruokavalio.
