2019 stipendiaatit

Vuoden 2019 Valio Akatemia® stipendiaatit on valittu, tutustu uusiin stipendiaatteihin.

Valio Akatemia® stipendiaatit 2019

Ravitsemusstipendit

  • Aino Lausniemi
  • Ametistit, Oulun Pyrintö
  • Ampparit, Kontiolahden Urheilijat ry
  • Antti Haanpää
  • Elma Hytönen
  • Flex Kids, Turun Jyry
  • Hämeenkyrön Räpsä, C-tytöt
  • Iridium, Turun Urheiluliitto
  • Jenna Haapio
  • Johanna Ärväs
  • Kalle Pikkuharju
  • Kallio Lia
  • Lassi Haimi
  • Laura Karhunen
  • Lauri Lahtinen
  • Leppävaaran koulu
  • Liedon keskuskoulu
  • Lightnings, Tampereen Pyrintö/Pyrintö Cheer Team
  • Lilla joukkuevoimisteluryhmät, Suonenjoen Naisvoimistelijat
  • Lotta Isola
  • Lumina, Kotkan Naisvoimistelijat
  • Mustafe Muuse
  • Noora Niinikoski
  • Peppi Salonen
  • Rekolan Urheilijat, 04-pojat
  • Ringette Walapais ry, D-tytöt
  • Saimi Suomela
  • Suonenjoen kiekko-karhut, Ringette E-juniorit
  • Uniikit Y, SC Vantaa
  • Vesipalloseura Sentterit, B-juniorit
”Onnea jokaiselle stipendiaatille! Mahtavaa huomata, että hyvä ruoka ja ravitsemusasiat kiinnostavat näin monia lapsia ja nuoria.”

Valio Akatemia® tiimin ravitsemusasiantuntija Hanna Kautiainen

Yksilöurheilijat

  • Annu Virtanen
  • Elisa Mattila
  • Topias Kemppi
  • Maria Noponen
  • Otso Kujala
  • Eino Sipilä
  • Kasper Janhunen
  • Kati, Pia, Leo, Eero ja Aapo Tiiliharju
  • Jenna Topra
  • Eetu Uotinen
  • Jyry Kortelainen
  • Jere Paananen
  • Aaron Hirsimäki
  • Sampo Viinamäki
  • Tuomas Naisniemi
  • Hilppa Luoma
  • Julius Jutila
  • Isabel Suomela
  • Sabauun Khan
  • Saana Kuukka
  • Ville Kattelus
  • Helena Santalahti
  • Oliver Saarinen
  • Milo Haapaniemi
  • Henry Heiskanen
  • Oliver Hallikainen
  • Robin Suomi
  • Veeti Reilamo
  • Aino Hallasaari
  • Santeri Jokinen
  • Louise Gylling
  • Debora Viljamaa
  • Manu Leinonen
  • Elsa Siro
  • Ville Jukola
  • Pinja Mattsson
  • Axel Laine
  • Onni Eklund
  • Ida-Sofia Vahderpää
  • Elias Herlevi
  • Micke Ström
  • Veeti Welin
  • Sofia Sula
  • Otso Kahila
  • Sara Hakala
  • Niko Säily
  • Alisa Huumo
  • Linnea Pietarila
  • Ilmari ja Petteri Karsikas
  • Annastiina Kupari
  • Peppi Leppälä
  • Antti Hämeenaho
  • Emilia Nurkkala
  • Ellistiina Pihlajamaa
  • Minttu Toivanen
  • Mette Tuulia Puumalainen
  • Minttu Rita
  • Ella Halonen
  • Samu Kesonen
  • Saana Siviö
  • Simo Uosukainen
  • Aurora Pöllänen
  • Jani Korpelainen
  • Nea Immonen
  • Moona Makkonen
  • Veeti Oskari Pyykkö
  • Niklas Viskari
  • Koski Joonas
  • Erkki Raerinne
  • Lotta Mäkinen
  • Aada Miskala
  • Tuuli Järvinen
  • Aapo ja Arto Hotokka
  • Vilho Stenman
  • Anton Riukulehto
  • Ruut Vidgren
  • Rasmus Karjalainen
  • Linus Ollikainen
  • Sanni Huuskonen
  • Teemu Miettinen
  • Eeli Järvinen
  • Hanna Lappalainen
  • Luukas Luoma
  • Juuso ja Joona Hirvonen
  • Moona Vuontisvaara
  • Atte Huttunen
  • Väinö Luttinen
  • Otto Jaatinen
  • Veera Immonen
  • Juho Ojala
  • Meri Lappalainen
  • Ilona Seppänen
  • Riku Tenhunen
  • Roope Pekkarinen
  • Veeti Säkkinen
  • Ville Korpilähde
  • Henri Halonen
  • Enni Petrelius
  • Topias Kinnunen
  • Jemina Colley
  • Tomi Säkkinen
  • Jenna Timonen-Nissi
  • Elina Leinonen
  • Jere Haapakoski
  • Hilla Korhonen
  • Olli Seppänen & Peppi Kodis
  • Nicke-Elias Kaajavirta
  • Oili Holopainen
  • Neea Lehtiniemi
  • Fanni Päiveröinen
  • Saana Peura
  • Emilia Irvankoski
  • Vilhelmiina Heiskari
  • Milla Pääkkö
  • Atte Seppänen
  • Mihku Näkkäläjärvi
  • Peppi Möttönen
  • Hermanni Mäkiharju
  • Joel Lotvonen
  • Bergman Jere
  • Ida Pasanen
  • Otto Mielikäinen
  • Annukka Vainonen
  • Timi Torkkel
  • Nea Mustonen
  • Emmi Hietanen
  • Peppi Koppanen
  • Samuel Puisto
  • Elisa Kotilainen
  • Aliisa Liljefors
  • Helmi Virtanen & Viivi Toppari
  • Onni Kohvakka
  • Lotta Merinen
  • Pasanen Miika
  • Senni Jokinen
  • Emil Martimo
  • Sisu Jaakkola
  • Jonne Pesola
  • Johannes Mäki-Rautila
  • Elias Kivi
  • Selma Saarinen
  • Juho Järvinen
  • Rami Kankaanpää
  • Taavi Lauttamus
  • Joel Koski-Vähälä
  • Henriikka Hölsö
  • Henna Olli
  • Robin Asukas
  • Kiia Hietala
  • Rasmus Huhtamäki
  • Ida Lindström
  • Vilma Nurminen
  • Suvi Paavola
  • Veera Luhtanen
  • Alva Thors
  • Aapeli Nurminen
  • Emmi Hietala
  • Tiina Niemi
  • Heta Veikkola
  • Katariina Sarvikas
  • Tuisku Vaattovaara
  • Tuukka Korhonen
  • Vanessa Pakarinen
  • Aapeli Kilpeläinen
  • Katariina Kauhanen
  • Nurminen Inka
  • Veera Säisä
  • Jesse Hukkanen
  • Jore Nikkilä
  • Inka Peltola
  • Tino Stenman
  • Tuomas Huuho
  • Luukas Uski
  • Samin Bihongo
  • Touko Kartaslammi
  • Juho Tunkkari
  • Miklas Pikkuhuhta
  • Eveliina Aalto-Setälä
  • Ruokonen Enja
  • Aksa Mäkelä
  • Aleksi Hintikka
  • Vilkku Selin
  • Roosa Koskinen
  • Joonatan Veijola
  • Anna Heikkilä
  • Rasmus Järvinen
  • Nea Nousiainen ja Kimi Manner
  • Touko Seppä
  • Leevi Vuorinen
  • Piitu-Liina Tervo
  • Nuutti Järvinen
  • Nea Kivelä
  • Nikolas Talo
  • Remu Heikkinen
  • Ari Saastamoinen
  • Reea Hangasluoma
  • Aatu Karjalainen
  • Kasper Lehikoinen
  • Inka Yli-Tokola
Lataa lisää
”Hakemuksiin oli panostettu valtavasti. Suomessa harrastetaan paljon eri lajeja, painotetaan hyvinvointia ja liikunnan iloa.”

Valio Akatemia® tiimin projektipäällikkö Nina Wahlström

Joukkueet ja koulut

  • A- ja B-tytöt, Salibandyseura Welhot
  • Altius, Porvoon Taitoluistelijat
  • Anelmat Point, Kuopion Reippaan Voimistelijat
  • Apinalauman banaanipuu ry
  • Awase aikido, juniorit
  • Cheergym Xtremes, Naantalin Voimistelijat
  • D 2007 tytöt, Vaasan Kiisto
  • D- tytöt pesäpallo, Oulausten Huima
  • Ella ja kaverit, Jämijärven Miilunvartijat ry
  • Emil Sällström ja Laura Todorovic
  • ENERGY, Helsinki athletics cheerleaders
  • Erilänperäntien lapset
  • Erityislasten hevosavusteinen toiminta, FennEQ
  • Erityslasten pallokerho
  • Exilia, Forssan naisvoimistelijat
  • Felis, Vaasa-tytöt ry
  • Hankofreegym, Mimmi Extreme ry
  • Happee, E-juniorit
  • Helinä K & Helinä S, Riihimäen voimistelu ja liikunta
  • Helsinki Roosters, U11 & U13
  • Hyvinkään Ringette, F-tytöt
  • Ice Inspire, Arctic Cheer All-Star ry
  • Imatran Palloveikot ry, F-pojat
  • Isonkyrön yläkoulu
  • Juniori-KalPa ry
  • Keski-Suomen Reumalapset Ry.
  • Keskustan päiväkoti/Esikoulu
  • Kiuruveden Urheilijoiden juniorisuunnistajat
  • Klubi-36 ry, 08-joukkue
  • Kristallit, Jyväskylän tanssiopisto
  • Kuhmon Kiva, tytöt 13-v pikajuoksutiimi
  • Kuopion Miekkailuseura ry
  • KuoSi Freestyle ry
  • Liikunnan valinnaisaineryhmä, 6.lk
  • Littoisten työväen urheilujat, yleisurheilu
  • LL89/B-juniorit, Kangasniemen Pallo -61
  • Luja 03, Laihian Luja
  • LVC cheerleading Leppävirta
  • Meeri Kerkkänen ja Iida-Maria Kuivalainen
  • Mintut, Petite Ballerina
  • Minustako eräjorma?
  • Mirasos, Kotkan Kiri
  • Naperoluistelu, Warkis Varkaus ry
  • Nivala Cowboys, C2 juniorijoukkue
  • Oulaisten Huima, yleisurheilijat
  • Oulun Luistinseura, Tiikerit 06-07
  • Paimion Pesis, juniorit
  • Papas B-tytöt
  • Peuramaa Slalom, Race 1
  • Porvoon Tarmo, Mikrotytöt 2010
  • Rasbudisar, Rasbudo ITF Taekwon-do rf
  • Rollo- ja IKM-ryhmät, Vaasan Uimaseura - Vasa Simsällskap ry
  • RSS Panthers, 2008 Black
  • SBS Jekku
  • Siilinjärven Pesis ry, F-tytöt 2018
  • Sipoon wolf ry, 2009
  • Soinin Tiikerit
  • Sweet Illusions, Saimaan Muodostelmaluistelijat
  • Tampere Bike Club ry
  • Team Delia ja Delia09, Oulun Naisvoimistelijat
  • Team Efise, Tanssi- ja voimisteluseura Illusion Vaajakoski
  • Team NoName eSports
  • Tytöt 03-04, Kyrkslätt IF
  • Vehmersalmen koulu
  • Vida, Tampereen Työväen Naisvoimisteijat ry
Lataa lisää

Energiatarpeesi